Основні напрямки наукової діяльності кафедри:

– удосконалення методів розведення та селекції великої рогатої худоби молочного напрямку продуктивності;
удосконалення новостворених вітчизняних порід молочної худоби за провідними господарськими корисними ознаками;
удосконалення селекційних та технологічних програм при розведенні сільськогосподарських тварин в умовах інтенсивного виробництва;
– оцінка генеалогічних формувань стад;
оцінка корів за екстер’єрним типом;
закріплення високоцінних бугаїв-плідників за стадами;
розробка селекційних програм у молочному скотарстві.
селекційно-технологічні напрямки реалізації продуктивного потенціалу худоби північно-східного регіону України в умовах інтенсивного виробництва;

– вплив генетичних і паратипових факторів на молочну продуктивність корів, якісний склад молока та його технологічні властивості основних порід великої рогатої худоби північно-східного регіону України;

– підвищення ефективності селекції у скотарстві при використанні бугаїв-плідників світового генофонду;
наукове обґрунтування раціональних прийомів реалізації продуктивного потенціалу місцевої популяції кіз за умов розведення в індивідуальних селянських господарствах Сумського регіону;

– удосконалення технології підготовки до службового використання та оцінки племінних і робочих якостей собак різних порід.

Наукові впровадження технологій у виробництво: результати досліджень використовуються в племінних і провідних господарствах північно-східного регіону України.

Використання результатів та продукції у навчальному процесі – отримані результати наукових досліджень використовуються  в лекційному матеріалі та проведенні ЛПЗ.

На кафедрі діє наукова школа за напрямом «Розробка та реалізація селекційних програм у процесі удосконалення молочних порід великої рогатої худоби»
Керівник наукової школи – Ладика Володимир Іванович, доктор сільськогосподарських наук, професор, академік НААН України.
Наукові дослідження спрямовані на виведення та удосконалення конкурентоспроможних вітчизняних порід великої рогатої худоби. Під його керівництвом розроблена методика оцінки типу будови тіла бурої худоби, включені до переліку ознак добору капа-казеїнові фракції білку молока, напрацьована концепція удосконалення бурої худоби регіону на принципах відкритості популяції із залученням кращого генофонду північно-американських та західноєвропейських швіців.
В.І.Ладика є одним із авторів сумського внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи та бурої молочної породи великої рогатої худоби. Є співавтором ДСТУ ІSО 8607 «Штучне осіменіння сільськогосподарських тварин. Сперма бугаїв-плідників кріоконсервована. Метод визначення кількості аеробних мікроорганізмів», якому надано чинності наказом Держспоживстандарту України (2008).
Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (Указ Президента України № 619/2009 від 18 серпня 2009 р.), Грамотою управління освіти і науки Сумської ОДА (2009 р.), трудовою відзнакою «Знак пошани» (Міністерство аграрної політики України, 2008 р.), подяками Міністерства аграрної політики України (2005 р., 2008 р.), Почесною грамотою голови Сумської облдержадміністрації (2004 р.). На даний час є ректором Сумського національного аграрного університету, членом спеціалізованої вченої ради по захисту кандидатських та докторських дисертацій Інституту розведення і генетики НААН України; експертом – дорадником з питань розведення та утримання с. г. тварин та менеджменту в тваринництві; членом Ради Північно-Східного наукового центру НАН і МОН України; членом науково-технічної ради головного управління агропромислового розвитку; членом Колегії головного управління агропромислового розвитку Сумської ОДА.

Дисертації, захищені в межах школи:

  1. Салогуб А.М. Селекційно–генетичні аспекти формування скотарства північно–східного регіону України. Науковий ступінь – доктор наук.
  2. Скляренко Ю.І. Селекційні та генетичні аспекти збереження і поліпшення генофонду бурих порід північного сходу України. Науковий ступінь – доктор наук.
  3. Кисельов О.Б. Оцінка м’ясних і забійних якостей помісних бичків лебединської породи різних генотипів. Науковий ступінь – кандидат с.-г. наук.
  4. Чумель Р.І. Генетико-біохімічні особливості худоби північно-східного регіону України. Науковий ступінь – кандидат с.-г. наук.
  5. Кривонос Ю.О. Селекційні аспекти формування бажаного типу тварин бурої худоби. Науковий ступінь – кандидат с.-г. наук.
  6. Павленко Ю.М. «Формування мікропопуляцій худоби з унікальними продуктивними властивостями за використання селекційно-генетичних методів» – доктор с.-г. наук

 

Кафедра співпрацює з Інститутом розведення і генетики тварин НААН, Інститутом тваринництва НААН, Інститутом сільського господарства Північного сходу НААН, Технологічним інститутом молока та м’яса НААН, Харківською державною зооветеринарною академією, Одеським державним аграрним університетом.

Викладачі кафедри були виконавцями ДБТ «Обґрунтування методології удосконалення і збереження популяції бурої худоби в умовах північно-східного регіону України» (термін виконання 01.2017-12.2019, державний реєстраційний номер: 0117U004253). Проект був направлений на вирішення проблеми збереження генетичного біорізноманіття на теренах України. Мета проекту полягала у збереженні вітчизняного генофонду бурих порід, оскільки їхнє зникнення призведе до звуження генетичного різноманіття у тваринництві. Бура худоба має особливу цінність, оскільки у її генофонді представлені генетичні комплекси, властиві місцевим, аборигенним породам, так як вони є джерелом поповнення генетичної мінливості, необхідної для селекційних цілей.

Унікальні адаптаційні якості локальних порід будуть відігравати роль проміжного спадкового гаранту між вибагливою до умов середовища генетичною складовою новостворених українських молочних та високопродуктивних імпортних порід і умовами жорстких промислових технологій. У країнах з розвиненим тваринництвом є розуміння щодо доцільності збереження генофонду місцевих нечисленних порід тварин, які є своєрідним “золотим фондом” для генної інженерії та інших перспективних напрямків в селекції.

Логічним продовженням попередньої теми стало виконання у 2020-2022 роках ДБТ «Методологія формування мікропопуляцій худоби з унікальними продуктивними властивостями за використання за використання селекційних, генетичних та біотехнологічних методів» (термін виконання 01.2020-12.2021, державний реєстраційний номер: 0120U102006) Керівник проекту – доктор с.-г. наук, професор Ладика Володимир Іванович. Проект направлений на формування унікальних мікропопуляцій великої рогатої худоби на теренах України. Згідно нього вперше в Україні  було здійснено розробку і впроваджено в практику молочного скотарства основних методологічних принципів формування мікропопуляцій худоби локальних порід та порід подвійного (комбінованого) напрямку продуктивності з унікальними продуктивними характеристиками. Дослідження геному тварин вітчизняних порід великої рогатої худоби дозволить виявити генотипи, що забезпечують більшу користь і безпечність, гіпоалергенність та підвищену сиропридатність отримуваної продукції. Створення стад, молоко корів у яких має вказані характеристики, сприятиме формуванню особливої крафтової ніші у виробництві та переробці молока в умовах України. Виробництво якісного гіпоалергенного та більш сиропридатного молока та продукції з нього, що відповідатиме нормативним показникам ЄС, сприятиме підвищенню рентабельності галузі молочного скотарства. Для створення  мікропопуляцій худоби з унікальними продуктивними характеристиками були застосовані селекційні, генетичні та біотехнологічні методи. Для оцінки якості та користі нішевого продукту (зокрема молока А2) проведені популяційні дослідження на дорослих та дітях. Виконання даного проекту дозволить забезпечити подальше збереження та накопичення цінних генотипів зосереджених у стадах локальних та комбінованих порід, що склалися у результаті довготривалого селекційного процесу.

Наукова діяльність кафедри технології виробництва і переробки продукції тваринництва та кінології станом на жовтень 2024 року здійснюється згідно затвердженої теми науково-дослідної роботи «Удосконалення технології підготовки до фахового використання та оцінки племінних і робочих якостей собак різних порід». Науковий керівник – Була Людмила Валер’янівна (термін виконання 10.2023-10.2028, державний реєстраційний номер 0123U103895).

У межах цієї теми на кафедрі здійснюється підготовка   аспірантів. Теми дисертаційних досліджень:

Викладачі кафедри є виконавцями госпдоговірної тематики, а саме Договору про співпрацю з Всеукраїнською громадською організацією «Кінологічна Спілка України» щодо організації навчання кінологів (Договір № 1 від 04.01.2022, ТОВ «Тріумф-КСУ»). Відповідно договору організоване за дистанційною формою навчання членів КСУ за програмами підготовки заводчиків, експертів, інструкторів-кінологів та перекладачів-помічників експертів з екстер’єру собак.

На  кафедрі дипломні магістрів виконуються згідно матеріалів господарств і носять прикладний характер. Викладачами здійснюється керівництво навчальними та виробничими практиками.
Колектив кафедри постійно працює над удосконаленням навчального процесу, форм і методів його організації, методичного забезпечення лекцій, лабораторно-практичних занять.
Кафедра докладає всіх зусиль для підтримання високого професійного рівня викладачів. У цьому напрямку всі викладачі постійно проходять стажування в провідних вузах та наукових установах України та за кордоном.

 

Дисертаційні роботи, які захищені співробітниками кафедри:

1.Ладика Володимир Іванович, доктор с.-г. наук, 2000 рік
Тема дисертації: «Селекційні аспекти якісного удосконалення популяції лебединської породи».
2. Остапенко Володимир Іванович, канд. с.-г. наук, 2004 рік
Тема дисертації: «Ефективність використання птиці резервного генофонду при чистопородному розведенні і міжпородному схрещуванні».
3. Левченко Ірина Володимирівна, канд. с.-г. наук, 2004 рік
Тема дисертації: «Продуктивність та біологічні особливості новоствореного внутрішньопородного сумського типу української чорно-рябої молочної породи».
4. Була Людмила Валер’янівна, канд. с.-г. наук, 2010 рік
Тема дисертації: «Оцінка службових собак, які дресируються по пошуку наркотичних засобів та зброї».
5. Ладика Любов Миколаївна, канд. с.-г. наук, 2015 рік
Тема дисертації: «Молочна та м’ясна продуктивність кіз в умовах Сумського регіону».
6. Павленко Юлія Миколаївна, канд. с.-г. наук, 2012 рік
Тема  кандидатської дисертації: «Оцінка ефективності формування генеалогічної структури української бурої молочної породи».

Док. с.-г. наук, 2024 рік, Тема докторської дисертації «Формування мікропопуляцій худоби з унікальними продуктивними властивостями за використання селекційно-генетичних методів»

7.Шкурко Марина Іванівна, канд. с.-г. наук, 2021 рік
Тема дисертації: «Ефективність виробництва м’яса качок за чистопородного розведення та гібридизації»

Тематика наукових досліджень аспірантів кафедри