ОП Кінологія

 

Сумський національний аграрний університет – один з трьох в Україні, де готують професійних кінологів. Кінологія в СНАУ – це не просто одна з освітніх програм для студентів біолого-технологічного факультету. Це можливість займатися улюбленою справою, вибравши професію за покликанням і отримавши високоякісну освіту.

Така спеціалізація в університеті існує вже більше десяти років. Студенти, які бажають отримати поглиблені знання в цій сфері, проходять спеціально розроблений курс. Він розрахований на 1,4 роки і складається з шести дисциплін: “Біологія собак”, “Утримання і годування собак”, “Породи та селекція собак”, “Спеціальна собаківництво”, “Теорія дресури” і “Хвороби собак”.

Кінологія – дуже широкий напрямок, в межах якого можна заробляти і розвиватися професійно. Різноманітність можливостей, занять та спеціальностей, об’єднаних назвою цієї науки, величезна. Одне з прибуткових і популярних сьогодні напрямів – це племінне розведення. Не менш популярні і затребувані – дресирування і хендлерство. В обов’язки хендлера входять підготовка собаки до виставки і представлення її перед суддями на виставковому рингу. Ще одна професія, представники якої просто незамінні при спортивному дресируванню та підготовці охоронних собак, – фігурант. Це людина, яка розігрує мнимого супротивника і зловмисника. З його допомогою собака відпрацьовує навички нападу. Перераховані фахівці завжди потрібні не тільки в приватній сфері, а й на державній службі – в правоохоронних органах, прикордонній та митній службах. Величезний сегмент в кінологічному бізнесі зараз займає виробництво і реалізація зоотоварів для утримання та дресирування собак, виробництво промислових кормів, послуги з догляду за тваринами (грумінг і т.п.), організація “готелів” для собак. Так що кінолог без роботи не залишиться ніколи.

Серед новаторського в університеті – ще один напрям в кінології під назвою “аджиліті”. В СНАУ створений й майданчик для аджіліті. Суть цього кінологічного виду спорту в тому, щоб спортсмен зумів за строго певний час безпомилково провести свого чотирилапого напарника (вони – одна команда) по заданому маршруту через снаряди (бар’єри, стінки, стіл, бум, гойдалки, гірку, шину, жорсткий і м’який тунелі). У цьому році на базі СНАУ на прохання головного управління Кінологічного союзу України організовані всеукраїнські курси з дистанційною формою навчання з підготовки заводчиків, кінологів та експертів, керівником яких є доцент кафедри спеціальної зоотехнії СНАУ, кандидат сільськогосподарських наук, експерт національної категорії Кінологічного союзу України Людмила Була.

Навчальна програма побудована так, щоб у студентів зростав інтерес до науки, накопичувалися теоретичні та практичні навички, щоб отримані знання можна було застосувати не тільки в професії, а й у житті. Так, на останньому курсі майбутні кінологи вивчають дисципліну “Спеціальне собаківництво”. Опановують знання про основні напрямки застосування собак у нашому суспільстві: вивчають методи підготовки та використання розшукових та спеціальних собак в силових структурах, знайомляться з усіма напрямами використання собак в МНС, проходять роботу з собаками для інвалідів, собаками-терапевтами, пастушими собаками, вивчають мисливське собаківництво.

Загалом же процес навчання проводиться і в аудиторіях, і на тренувальних базах. В основному студенти працюють зі службовими породами собак. Практичні заняття проходять в розпліднику Кінологічного центру при УМВС України в Сумській області, на базі Сумського обласного центру собаківництва Кінологічної спілки України. У майбутніх фахівців є можливість проходити практику і в кращих навчальних центрах країни.