КАФЕДРА «ГЕНЕТИКИ, СЕЛЕКЦІЇ ТА БІОТЕХНОЛОГІЇ ТВАРИН»

 

Наукова робота:

Науково-дослідні роботи виконується з наступних тем:

  1. «Формування бажаного типу великої рогатої худоби молочних порід за продуктивністю, екстер’єрним типом та показниками довголіття за використання сучасних методів оцінки тварин за фенотипом та генотипом» (номер державної реєстрації 0123U100733)

Дослідження спрямовані на розробку та впровадження у практику селекції новітні методи оцінки племінної цінності тварин створених порід молочної худоби України за фенотипом та генотипом за ознаками молочної продуктивності, екстер’єру та довголіттям; на удосконалення методологічних прийомів щодо визначення критеріїв добору тварин бажаного типу за селекційно-генетичними параметрами ознак молочної продуктивності та екстер’єрного типу на сучасному етапі селекції.

 

  1. “Адаптація інноваційної технології передінкубаційної обробки яєць з використанням захисних біокомпозитних покрить до сільськогосподарської птиці різних видів ” (номер державної реєстрації 0117U004090).

Дослідження кафедри включають теоретичне обґрунтування та розробку інноваційної технології передінкубаційної обробки яєць сільськогосподарської птиці з використанням створених за біоміметичним принципом захисних нанокомпозитних покриттів «штучна кутикула» «ARTICLE» для підвищення виводимості яєць та збереженості молодняку птиці.

 

За напрямом наукових досліджень кафедри було підготовлено та захищено 12 дисертацій – 3 докторських та 9 кандидатських.

За час існування кафедри за матеріалами науково-дослідних робіт опубліковано більше 1150 наукових праць, у тому числі 12 брошур, інструкцій та методичних рекомендацій, 9 монографій, 5 підручників, 2 словники, отримано 12 патентів.

Наразі навчається в аспірантурі чотири аспіранти.

 

Наукові послуги за темою 1:

– розробка системи селекційно-племінних та організаційних заходів, спрямованих на консолідацію поголів’я у бажаному типі, завдяки поглибленого ретроспективного аналізу селекційної інформації вибулого та наявного поголів’я тварин племінного/товарного стада з розведення великої рогатої худоби молочних порід;

– оцінка генеалогічних формувань стада з розробкою раціональної перспективної лінійної структури з підбором високоцінних за показниками молочної продуктивності та екстер’єрного типу бугаїв-плідників, що гарантовано забезпечить прогрес господарства та породи за провідними господарськи корисними ознаками;

– професіональна оцінка корів за екстер’єрним типом за використання сучасної методики лінійної класифікації з метою визначення рівня розвитку статей екстер’єру, що характеризують будову тіла та вим’я корів, виявлення недоліків, які негативно впливають на показники продуктивності тварин, їхнього довголіття. відтворювальної здатності, які створюють проблеми їхнього утримання та автоматизованого доїння;

– розробка селекційних заходів, спрямованих на реалізацію планових завдань щодо поліпшення кількісних і якісних показників стада, які ґрунтуються на теоретичних основах відтворення, добору, підбору та параметрів бажаного типу, що гарантовано забезпечить конкурентоспроможність господарства;

– впровадження автоматизованої системи ведення селекційно-племінного обліку “ПЛЕМОФІС”/”ОРСЕК” та генетичної оцінки тварин із забезпеченням прикладних комп’ютерних програм на рівні світових стандартів, що дозволить достовірно визначати племінну цінність тварин, контролювати рух поголів’я, ріст і розвиток молодняку, процеси відтворення, годівлі та ветеринарного забезпечення;

– розробка перспективної селекційної програми зі створення високопродуктивного стада з розведення молочної худоби та наукове супроводження процесу реалізації програми, включаючи навчання спеціалістів, надання консультацій, закріпленні бугаїв-плідників та іншої науково-методичної та практичної допомоги.

Основні техніко-економічні показники:

– впровадження запропонованих заходів дозволить орієнтуватись у низці зоотехнічних, селекційних, технологічних та організаційно-господарських питань, застосування яких забезпечує ефективне розведення худоби та рентабельне виробництво продукції,

– розробки дозволять постійно тримати під контролем селекційну, економічну та виробничу ситуацію стада, мати під руками низку науково-обґрунтованих рекомендацій з питань генетики, розведення та селекції тварин.

 

Наукові послуги за темою 2:

Технологія «штучна кутикула» «ARTICLE», розроблена в СНАУ групою проф. О.Г. Бордунової, призначена для вирішення наступних проблем в сучасній інкубації яєць с.-г. птиці:

1) надання потужного захисту інкубаційним яйцям с.-г. птиці щодо патогенної мікрофлори довкілля, небезпека якої останнім не уклінно підвищується, негативно корелюючи з показниками продуктивності;

2) необхідність повного витиснення з технологій інкубації яєць с.-г. птиці: а) високоефективного, недорогого, але вкрай токсичного формальдегіду та б) сполук четвертинного амонію, котрі, по-перше, викликають підвищення рівня резистентності патогенної мікрофлори і, по друге, забруднюють відходи інкубації токсичними і стійкими щодо хімічного руйнування залишками, що перешкоджає переробку відходів шкаралупи без попереднього працемісткого очищення;

3) нагальна необхідність розроблення технологій захисту інкубаційних яєць птиці на основі так званих «зелених» біоміметичних методик, які дозволяють за допомогою природних чи синтетичних сполук створювати штучні структури, що є максимально подібними до природних. Синтетичні сполуки в екологічно дружніх «зелених» технологіях можуть приймати участь у якості складових інгредієнтів лише за умов, що вони повністю і в короткий термін піддаються деструкції з утворенням безпечних продуктів (типовим прикладом таких процесів є активні окислювальні процеси, гідролітичні реакції, фото- і темнові каталітичні процеси за участі перекисних сполук та наночасток).

Основні техніко-економічні показники:

Технологія «Штучна кутикула» може бути застосована для передінкубаційної обробки яєць сільськогосподарської птиці в інкубаторіях, на птахівничих підприємствах різної форми власності.

Технологія «Штучна кутикула» може бути застосована для обробки харчових яєць для покращення якісних характеристик яєць і продовження строків їх зберігання.

Відходи інкубації (шкаралупа яєць) можуть використовуватись в переробній промисловості.

За період існування кафедри виконувались науково-дослідні роботи за державною бюджетною тематикою:
1. Збереження генофонду лебединської і сірої української порід великої рогатої худоби. (2006 рік).
2. Програма селекційного удосконалення новоствореної бурої молочної породи України на період 2006-2015 роки. (2006 рік).
3. Підготовлення сучасних нормативних документів з селекції тварин та питань зоотехнії згідно вимог ICAR, INTERBULL (2009-2010 рр.).
4. Обґрунтування методології удосконалення і збереження популяції бурої худоби в умовах північно-східного регіону України (2017-2019 рр.).
5. Впровадження нанокомпозитних матеріалів у інноваційні технології інкубації яєць сільськогосподарської птиці (2019-2021 р.).